Σε δήλωσή τους οι Αν.Γραμματείς Αγροτικού Μανόλης Χαιρέτης και Γιάννης Γλετζάκης, επισημαίνουν για τις αποζημιώσεις του ΕΛΓΑ αναφορικά με τις περσινές ζημιές:
«Σε διαρκή αναμονή βρίσκονται οι Έλληνες αγρότες – και ιδιαίτερα του τόπου μας - για τις αποζημιώσεις από τον ΕΛ.Γ.Α. για ζημιές που υπέστησαν το 2016. Η ηγεσία του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης είχε αρχικά διαβεβαιώσει ότι τα σχετικά ποσά θα καταβάλλονταν στο σύνολό τους μέχρι τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν. Μάταια όμως. Ήρθε ο Μάιος του 2017 και ο κ.Αποστόλου δεσμευόταν τώρα για τον Ιούνιο. Τελειώνει και ο μήνας αυτός, αλλά οι παραγωγοί ακόμη περιμένουν τα χρήματά τους...
Ας μην ισχυριστούν πάλι οι κυβερνώντες ότι η καθυστέρηση οφείλεται στο ότι αρκετοί παραγωγοί δεν ήταν ασφαλιστικά ενήμεροι. Και όσοι είχαν ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις τους αυτές γιατί δεν έχουν πληρωθεί ακόμη; Ας μην ισχυριστούν πάλι οι κυβερνώντες ότι τα έσοδα του ΕΛ.Γ.Α. προέρχονται από τις ασφαλιστικές εισφορές και βάσει αυτών προχωρά ο Οργανισμός στην καταβολή των αποζημιώσεων. Θα μπορούσαν όλα να είχαν αποφευχθεί αν είχατε επιστρέψει τα ταμειακά διαθέσιμα του ΕΛ.Γ.Α. που μεταφέρατε το 2015 στην Τράπεζα της Ελλάδος...»