Ο δημοτικός σύμβουλος της πλειοψηφίας Μανώλης Αδοντάκης, εξελέγη το απόγευμα νέος πρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου Χανίων.
Όπως προβλέπει η νομοθεσία ο Μανώλης Αδοντάκης προτάθηκε από το δήμαρχο Τάσο Βάμβουκα και αναλαμβάνει καθήκοντα προέδρου μετά την παραίτηση του τέως προέδρου Γιάννη Περράκη.
Ο νεοεκλεγείς πρόεδρος ήταν τα προηγούμενα 2,5 χρόνια αντιδήμαρχος υπεύθυνος για θέματα αθλητισμού.
Στην ψηφοφορία έλαβαν μέρος 41 δημοτικοί σύμβουλοι.
Ο Μανώλης Αδοντάκης έλαβε 37 ψήφους, ενώ βρέθηκαν και 4 λευκά ψηφοδέλτια.
«Η ευθύνη για μένα είναι μεγάλη. Για μένα η νέα θέση αποτελεί πρόκληση. Όλοι μαζί καλούμαστε να γυρίσομε σελίδα και να αναβαθμίσομε την λειτουργία του δημοτικού συμβουλίου», δήλωσε αμέσως μετά την εκλογή του ο νέος πρόεδρος του οργάνου.