Το σπίτι ενός ... γνώριμου προσώπου "επισκέφθηκαν" άνδρες της ΕΛ.ΑΣ., αναζητώντας το πρόσωπο που είχε ταυτοποιηθεί ως ο δράστης 5 διαρρήξεων και 5 "παρολίγο" διαρρήξεων σε αυτοκίνητα.
Ο 26χρονος τοξικομανής που έχει βρεθεί πολλές φορές ενώπιον των αστυνομικών είχε διαπράξει τις κλοπές και τις απόπειρες σε σταθμευμένα αυτοκίνητα, τα τελευταία 8 χρόνια.
Στο σπίτι του εντοπίστηκε ποσότητα χαπιών και χασίς και ο νεαρός συνελήφθη.
Αναλυτικά, όπως ανακοίνωσε η ΕΛ.ΑΣ.:
"Εξιχνιάστηκαν από αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Ασφάλειας Ηρακλείου, πέντε (5) υποθέσεις κλοπών και πέντε (5) απόπειρες κλοπών που διαπράχθηκαν σε Ι.Χ.Ε. αυτοκίνητα, στην πόλη του Ηρακλείου.
Για τις υποθέσεις αυτές σχηματίστηκε δικογραφία σε βάρος 26χρονου ημεδαπού, ο οποίος κατηγορείται για διακεκριμένες περιπτώσεις κλοπών.
Ειδικότερα, από την αστυνομική έρευνα και την εμπεριστατωμένη προανάκριση της ανωτέρω Υπηρεσίας και ύστερα από κατάλληλη αξιοποίηση στοιχείων, προέκυψε ότι ο 26χρονος κατά το χρονικό διάστημα από 16.03.2010 έως και την 10.01.2018 είχε διαπράξει συνολικά πέντε κλοπές και πέντε απόπειρες κλοπών σε οχήματα.
Συγκεκριμένα, αφαίρεσε ηλεκτρονικές συσκευές (ραδιo-CD), χρήματα, κοσμήματα και διάφορα αντικείμενα, προκαλώντας παράλληλα φθορές στα εν λόγω οχήματα.
Επιπλέον, ο 26χρονος συνελήφθη για παραβάσεις της Νομοθεσίας περί Ναρκωτικών ουσιών.
Το προανακριτικό έργο διενεργείται από την Υποδιεύθυνση Ασφαλείας Ηρακλείου, ενώ ο συλληφθείς θα οδηγηθεί στον κ. Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Ηρακλείου".