Την Τετάρτη 17 Αυγούστου 2016 θα τελεστεί, στο Σοκαρά , το καθιερωμένο μνημόσυνο των 27 κατοίκων του Σοκαρά που εκτελέσθηκαν στις 17 Αυγούστου 1944 από τους Γερμανούς.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ
08:30 πμ Θείας Λειτουργίας
09:30 πμ Κάθοδος από τον Ι.Ν. Αγ. Δέκα Σοκαρά στο χώρο του Οστεοφυλακίου - Τελετή Μνημοσύνου 10:00 πμ Επιμνημόσυνη Δέηση στο χώρο της εκτέλεσης , Σπηλιάρα
10:30 πμ Ομιλία – αναφορά στο ιστορικό της ημέρας.
11.00 πμ Κατάθεση Στεφάνων
11:30 πμ Μετάβαση στην αίθουσα εκδηλώσεων της Τοπικής Κοινότητας Σοκαρά , προσφορά καφέ από την Ενορία & παράθεση γεύματος .
Με αίσθηση του χρέους απέναντι σ’ αυτούς τους ανθρώπους που θυσιάστηκαν για να μπορούμε σήμερα να είμαστε ελεύθεροι, σας καλούμε να τιμήσετε με την παρουσία σας την εκδήλωση μας.