"Καυτή" προβλέπεται και η σημερινή ημέρα, με τον καιρό στην Κρήτη να είναι γενικά αίθριος. Οι άνεμοι θα πνέουν βορειοδυτικοί 4 μποφόρ. Η θερμοκρασία θα κυμανθεί από 18 έως 33 βαθμούς Κελσίου.
Στις ανοιξιάτικες θερμοκρασίες επιστρέφουμε από τη Δευτέρα, οπότε ένα βόρειο ρεύμα φέρνει την ισορροπία στην ατμόσφαιρα. Σύμφωνα με το μετεωρολόγο Μανώλη Λέκκα η θερμοκρασία τη Δευτέρα θα πέσει στους 27-28 βαθμούς Κελσίου, ενώ η πτώση της θερμοκρασίας θα γίνει περισσότερο αισθητή την Τρίτη.
Μάλιστα δεν αποκλείεται, σύμφωνα με την πρώιμη πρόγνωση, εντός της εβδομάδας να σημειωθεί και κάποια ήπια βροχόπτωση.