Με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο προσπαθούν να "ψαρέψουν" θύματα οι απατεώνες. Την ώρα που πολίτες (υποψιασμένοι ή ανυποψίαστοι) δέχονται καθημερινά τηλεφωνήματα από αγνώστους που παριστάνουν άλλωστε τους λογιστές κι άλλοτε πελάτες, την ώρα που μέσω παραπανητικών emails επιχειρείται η απόσπαση ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων για την πρόσβαση σε τραπεζικούς λογαριασμούς, πολίτες λαμβάνουν και sms στα κινητά τους τηλέφωνα.
Η αναγνώστρια του Cretalive, Ν.Γ. παραθέτει τα δύο sms που έλαβε στο κινητό της, γραμμένα σε ... άπταιστα greeklish, μέσω των οποίων καλείται να πατήσει σε κάποιο σύνδεσμο, ο οποίος με μαθηματική ακρίβεια θα οδηγήσει ... στο χάος.
"Τώρα άρχισαν καινούριο τροπάριο. Υποτίθεται ότι παράγγειλα δέμα και θέλει πιστοποίηση" - αναφέρει η Ν.Γ. για τα δύο sms που έλαβε.
Διαβάστε περισσότερες ειδήσεις από την Κρήτη