Την Τετάρτη 6 Ιουλίου 2016 η Ομοσπονδία Επαγγελματιών Βιοτεχνών και Εμπόρων Ν. Ηρακλείου (ΟΕΒΕΝΗ) πραγματοποίησε μια επιτυχημένη συναυλία στο πραγματικά κατάμεστο Κηποθέατρο «Ν. Καζαντζάκης» με τους Γιάννη Γιοκαρίνη, Νίκο Ζιώγαλα, Γιάννη Μηλιώκα και Λάκη Παπαδόπουλο.
Η συναυλία, εκτός του έντονου καλλιτεχνικού ενδιαφέροντος που παρουσίασε, είχε και κοινωνικό χαρακτήρα καθώς μέρος από τα έσοδα, θα χρησιμοποιηθούν για την αγορά τροφίμων προς ενίσχυση των άπορων οικογενειών της Διακονίας Αγάπης – μιας δράσης της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κρήτης.
Πλήθος κόσμου παρευρέθηκε, τραγούδησε παλιές καλές επιτυχίες, συμμετέχοντας με κέφι και ζωντάνια ξεχνώντας για λίγο την κρίση και τις δύσκολες οικονομικές συνθήκες.
Η ΟΕΒΕΝΗ ευχαριστεί θερμά την επιτροπή διοργάνωσης της συναυλίας και τον κ. Θανάση Ξυστράκη, που εργάστηκαν εντατικά για την επιτυχία της βραδιάς, τους συναδέλφους επαγγελματίες, τα σωματεία/συλλόγους καθώς και όλους τους πολίτες για την στήριξη και την παρουσία τους.
Η ανταπόκριση όλων απέδειξε, πως τίποτα «σπουδαίο» δεν γίνεται «αν δεν ενώσουμε χέρια και δυνάμεις».