Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως μία ... ιστορική μέρα η Τρίτη!
Κι αυτό γιατί τα πρώτα νερά του Οροπεδίου κατευθύνονται στο φράγμα Αποσελέμη από τη σήραγγα.
Και όπως σχολίασε ο πρώην δήμαρχος Οροπεδίου Γιώργος Μηλιαράς:
«Ήντα δα του κάμει του κούβου το σισάμι...Είδε ο Δίας μας το ζόρε τω Καστρινώ που δα κορυζάσουνε κατά που φαίνεται το καλοκαίρι από τη δίψα, και ήκαμε όπως-όπως το θαύμα ντου.... Επήραν το κατήφορο τση σήραγγας και πάνε ντουγρού στον Αποσελέμη τα πρώτα νερά του Λασιθιού..."
Ο θεός να μας λυπηθεί όλους...