Με φόντο τις αντιδράσεις που έχουν προκληθεί το τελευταίο διάστημα στο Ηράκλειο τόσο για τις κοπές δέντρων, στο πλαίσιο των έργων ανάπλασης όσο και για τις αλλαγές που σχεδιάζονται στο πάρκο Γεωργιάδη, το θέμα τέθηκε επί τάπητος στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου.
"Επιδίωξή μας είναι να αυξηθεί το πράσινο στην πόλη" υπογράμμισε ο Δήμαρχος Βασίλης Λαμπρινός, χαρακτηρίζοντας "απαξιωτικά" τα σχόλια που γίνονται για την υπηρεσία Πρασίνου του Δήμου.
"Εμπιστευομαι την υπηρεσια πρασίνου και το επιστημονικό της προσωπικό" υπογράμμισε ο ίδιος επισημαίνοντας ότι είναι "δικαιολογημένες" όλες οι ενέργειες της
Ο κ. Λαμπρινός μίλησε για φυτεύσεις δένδρων στα τείχη και το εργο στο παρκο Γεωργιάδη αναφέροντας χαρακτηριστικά ότι αυτό "ανήκει σε όλους τους δημότες και όχι μόνο σε ορισμένους"
"Προχωρήστε σε ένα ενιαόο μητροπολιτικό πάρκο για να πρασινίσει η πόλη κα να πάψει να είναι αποκρουστική" δήλωσε ο Ηλίας Λυγερός.
Πανό διαμαρτυρίας από τις "Φυλές του Πάρκου"
Πανό στο πάτωμα έξω από την αίθουσα της συνεδρίασης τοποθέτησαν μέλη της Πρωτοβουλίας "Φυλές του Πάρκου"
Στο πανό αναγραφόταν: SOSΤΕ ΤΟ ΠΑΡΚΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΡΓΟΛΑΒΟΥΣ"