Κιινητοποίηση από μέλη του δικτύου κατά των ΒΑΠΕ, κατοίκους και αυτοδιοικητικούς φορείς του δήμου Αγίου Βασιλείου στο Ρέθυμνο, έγινε σήμερα προκειμένου να μην επιτρέψουν σε μηχανήματα διάνοιξης δρόμου να περάσουν για την εγκατάσταση ανεμογεννητριών στη θέση Κουρούπα.
Πρόκειται για περιοχή δίπλα στο φαράγγι του Κοτσυφού, περιοχή ειδικής προστασίας Natura και οι πολίτες που διαμαρτύρονται τονίζουν επίσης πως ο δρόμος που έχει σκοπό η εταιρεία να ανοίξει περνάει μέσα από αδειοδοτημένη κτηνοτροφική μονάδα.
Οι διαμαρτυρόμενοι βρίσκονται στην περιοχή των Αγκουσελιανών και δηλώνουν πως δεν θα επιτρέψουν σε καμιά περίπτωση να περάσουν τα μηχανήματα, καταγγέλλοντας πως με την ανεξέλεγκτη εγκατάσταση ΒΑΠΕ είναι δεδομένη η καταστροφή του περιβάλλοντος, του πρωτογενή τομέα αλλά και του τουρισμού.