Ανακοίνωση εξέδωσε ο διοικητής του νοσοκομείου Χανίων "Άγιος Γεώργιος" με την οποία κάνει γνωστό ότι, από την 01 Ιουλίου 2017, στην αίθουσα τοκετών του νοσηλευτικού ιδρύματος, εφαρμόζεται –στις περιπτώσεις όπου απαιτείται- επισκληρίδιος αναισθησία, ώστε να επιτυγχάνεται ανώδυνος τοκετός.
Και σημειώνεται ότι:
"Η παραπάνω τεχνική εφαρμόζεται στην διαδικασία εξέλιξης του φυσιολογικού τοκετού από εξειδικευμένο αναισθησιολόγο.
Με την εφαρμογή της επισκληριδίου αναισθησίας αναβαθμίζονται οι παρεχόμενες υπηρεσίες του Γ.Ν. Χανίων, καθώς έως σήμερα η μέθοδος εφαρμόζονταν περιστασιακά".