Στο πλαίσιο της εντατικοποίησης των ελέγχων που διενεργεί το Κεντρικό Λιμεναρχείο Ηρακλείου το πρωί της Παρασκευής, το σκάφος του λιμενικού ... βγήκε παγανιά και αναζήτησε εκείνους που δεν τηρούν τους κανόνες ασφαλείας!
Να σημειωθεί πως το σκάφος διενεργεί τέτοιους ελέγχους συνήθως το Σαββατοκύριακο αλλά μετά και το πρόσφατο περιστατικό στην Αίγινα οι προσπάθειες των λιμενικών γίνονται πιο εντατικές!