Πάνω από 150 μαθητές βοηθήκαν, πέρυσι, στο πλαίσιο της δράσης προσφοράς σχολικών ειδών "Νοιάζομαι για το συμμαθητή μου", που διοργάνωσε η Αντιδημαρχία Κοινωνικής Πολιτικής του Δήμου Ηρακλείου. Η εκτίμηση, σύμφωνα με την αντιδήμαρχο Μαρία Καναβάκη είναι ότι ο αριθμός των παιδιών που θα λάβουν το σχολικό εξοπλισμό που οι Ηρακλειώτες θα προσφέρουν, θα κυμανθεί στα ίδια επίπεδα.
"Ο κόσμος του Ηρακλείου ανταποκρίθηκε οποιαδήποτε φορά χρειαστήκαμε να συνδράμει. Η περυσινή συμμετοχή ήταν συγκινητική και πιστεύουμε ότι θα γίνει το ίδιο και φέτος" - είπε στο ΣΚΑΙ Κρήτης 92,1 η αντιδήμαρχος. Η συγκέντρωση των ειδών θα εξελίσσεται από σήμερα ως και τις 15 Σεπτεμβρίου, από τις 8.30 το πρωί ως τις 14.30 το μεσημέρι στα πρώην ΚΑΠΗ του δήμου Ηρακλείου.