Το μπαλάκι στο βουλευτή Γιάννη Μιχελογιαννάκη πετούν τα μέλη της Πρωτοβουλίας Πολιτών για τη διάσωση, προβολή και αειφόρο ανάπτυξη της Πεδιάδας, ζητώντας από το βουλευτή - που είναι και μέλος της Πρωτοβουλίας - στήριξη στο μεγάλο αγώνα κατά του αεροδρομίου στο Καστέλλι.
Την ερχόμενη Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου στις 6.30 το απόγευμα στην αίθουσα στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Γυμνασίου- Λυκείου Καστελλίου θα πραγματοποιηθεί λαϊκή συνέλευση με θέμα τις εξελίξεις για το αεροδρόμιο, αλλά και τον προγραμματισμό δράσης ενόψει και της επίσκεψης του Πρωθυπουργού στην Κρήτη.