Όπως φαίνεται, η εικόνα με το τρακτέρ που είχε υπερφορτωθεί με μπάλες άχυρα, και κυκλοφορούσε στο δρόμο Ηράκλειο - Βιάννος δεν ήταν η εξαίρεση αλλά ο κανόνας για τα όσα συμβαίνουν στους δρόμους του νησιού
Το φαινόμενο λαμβάνει ανησυχητικές διαστάσεις και η επικινδυνότητα μεγαλώνει, όπως δείχνει και η φωτογραφία που έστειλε αναγνώστης του cretalive, με το αυτοκίνητο να "υποφέρει" από το φορτίο και να διέρχεται από την λεωφόρο Καζαντζίδη στο Ηράκλειο.