Σε όλη την Κρήτη πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις για τον εορτασμό της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940.
Στο Ηράκλειο, έλαβε χώρα η μαθητική και στρατιωτική παρέλαση στο κέντρο της πόλης. Παρά το φθινοπωρινό σκηνικό του καιρού πλήθος κόσμου έσπευσε να παρακολουθήσει και να χειροκροτήσει τους μικρούς και μεγάλους που λαμβάνουν μέρος στην παρέλαση.
Την κυβέρνηση στις εκδηλώσεις εκπροσώπησε ο Αναπληρωτής Υπουργός Έρευνας και Τεχνολογίας Κώστας Φωτάκης.
Προηγήθηκε Επίσημη Δοξολογία στο Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Μηνά, στην οποία χοροστάτησε ο Αρχιεπίσκοπος Κρήτης κ.κ. Ειρηναίος αλλά και τελετή στο μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη