Εσπερίδα με θέμα: «Ταλλαία Όρη: Μυθολογία, Ιστορία, Παράδοση, Φύση» θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου, στις 7.30μμ στο Πολύκεντρο Νεολαίας του Δήμου Ηρακλείου (οδός Ανδρόγεω).
Την εκδήλωση οργανώνουν ο Πεζοπορικός Όμιλος Ηρακλείου και οι Εθελοντές Τουρισμού & Πολιτισμού του Δήμου Ηρακλείου.
Εισηγήτρια θα είναι η Αθηνά Κυριακάκη- Σφακάκη.
O Πεζοπορικός Όμιλος Ηρακλείου (www.pezoporikos.gr) έχει ως έργο του τη μύηση των με-
λών του στη φύση την ιστορία και τον πολιτισμό των τόπων στους οποίους διοργανώνει πεζοπορίες και η εισήγηση της Κας Σφακάκη αποτελεί την εισαγωγή στην πεζοπορία προς τη Σοφιανή Κορφή (http://www.pezoporikos.gr/archiki/622-/event_details) που διοργανώνει την Κυριακή 4 Δεκεμβρίου.