Αναγνωρίστηκε επίσημα από το Ειρηνοδικείο Ηρακλείου και καταχωρήθηκε στα τηρούμενα στοιχεία του Πρωτοδικείου Ηρακλείου στα τέλη Ιουνίου, η νέα συλλογικότητα της μαρτυρικής και ιστορικής Δαμάστας, η «ΕΝΩΣΗ ΘΥΜΑΤΩΝ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΟΣ ΔΑΜΑΣΤΑΣ ΜΑΛΕΒΙΖΙΟΥ» (Α.Μ. 2749)
Περιληπτικά σκοπός του σωματείου είναι:
· Η διατήρηση άσβεστης της μνήμης των θυμάτων της ναζιστικής θηριωδίας στη Δαμάστα αποκορύφωση της οποίας υπήρξε η δολοφονική εκτέλεση τριάντα ανδρών στις 21 Αυγούστου 1944 στο Κερατίδι και η ολοκληρωτική καταστροφή του χωριού.
· Η υποστήριξη της ιστορικής έρευνας σχετικά με τα γεγονότα της παραπάνω καταστροφής
· Η συνεργασία με τον Πολιτιστικό Σύλλογο Δαμάστας, το Δήμο Μαλεβιζίου και άλλους φορείς και συλλόγους, για την ίδρυση και λειτουργία Μουσειακού (με ιστορικά και άλλα στοιχεία) χώρου στον οικισμό της Δαμάστας.
· Η φροντίδα για τη διατήρηση, συντήρηση και ανάδειξη του μνημείου και των τάφων στη θέση Κερατίδι, τόπου εκτελέσεως.
· Η συγκρότηση επιτροπής για τη διεκδίκηση απονομής δικαιοσύνης (αποζημιώσεις σε ανθρώπινες ζωές και υλικές καταστροφές). κ.α.
Μέλη της Ένωσης μπορούν να γίνουν:
- Όσοι επέζησαν από την δολοφονική εκτέλεση την αποφράδα ημέρα της 21ης Αυγούστου 1944 καθώς και οι συγγενείς των θυμάτων της δολοφονικής εκτέλεσης.
- Όσοι Δαμαστιανοί επέζησαν από συλλήψεις και περιορισμούς ή στρατόπεδα συγκέντρωσης και οι απόγονοι όλων των θυμάτων της Δαμάστας της περιόδου 1940-1945
Η Ένωση απαρτίζεται από 28 ιδρυτικά μέλη και από την ακόλουθη πενταμελή Διοικούσα Επιτροπή:
- Λιαδάκη Καλλιόπη, Πρόεδρος
- Σαρρής Γεώργιος του Ιωάννη και της Ερασμίας, Αντιπρόεδρος
- Τριγώνη Μαρία του Ιωάννη, Γραμματέας
- Μαυράκης Μιχαήλ του Εμμανουήλ, Ταμίας
- Κουντούρης Δημήτριος, Μέλος
Η διαδικασία εισδοχής νέων μελών είναι ανοιχτή και πρώτη επίσημη Γενική Συνέλευση και επίσημες αρχαιρεσίες της ¨Ένωσης για τον ορισμό του πρώτου Εκλεγμένου Διοικητικού Συμβουλίου έχει οριστεί για τις 14 Αυγούστου 2017 ώρα 20:30 στο Λαογραφικό Κέντρο Δαμάστας.