Σε εξέλιξη βρίσκεται αυτή την ώρα η επιχείρηση απεγκλωβισμού του δελφινιού της Ελούντας !
Στην επιχείρηση συμμετέχουν 3 εθελοντές δύτες και 4 εθελοντές πολίτες.
Το δελφίνι έκανε προχτες την εμφάνισή του στον κλειστό όρμο της Ελούντας, δημιουργώντας ένα εξαιρετικά σπάνιο και όμορφο συνάμα θέαμα. Το δελφίνι έχει χάσει τα νερά του, έχει «ξενερίσει» δηλαδή, ή μετά από μάχη με άλλο δελφίνι ή ίσως από τραυματισμό του με προπέλα από ταχύπλοο σκάφος.