Παρουσία των πολιτικών, θρησκευτικών και στρατιωτικών αρχών θα πραγματοποιηθούν οι εκδηλώσεις που οργανώσει η Περιφερειακή Ενότητα Ηρακλείου για τον εορτασμό της επετείου της Εθνικής Αντίστασης, αύριο Κυριακή.
Το πρόγραμμα είναι το ακόλουθο:
Επίσημη έπαρση της Σημαίας στο μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη. Στις 11 θα τελεστεί επίσημη δοξολογία στον Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Μηνά κατά την οποία θα χοροστατήσει ο Σεβασμιότατος Αρχιεπίσκοπος Κρήτης κ.κ. Ειρηναίος.
Μετά το τέλος της δοξολογίας θα ακολουθήσει ομιλία από τη φιλόλογο του 5ου Γυμνασίου Ηρακλείου, κα Μαρία Μάρκου.
Στις 11:45 θα πραγματοποιηθεί τελετή στο μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη όπου θα γίνει επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων. Θα ακολουθήσει τήρηση ενός λεπτού σιγής και θα γίνει η ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου. Οι εκδηλώσεις θα κορυφωθούν στις 5 το απόγευμα με επίσημη υποστολή της Σημαίας στο μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη.