Την 12η Μαΐου του 2014 και μετά από αιώνες, ανεκομίσθησαν τα Ιερά Λείψανα του Αγίου Μύρωνα του Θαυματουργού και παρουσία του Αρχιεπισκόπου Κρήτης πραγματοποιήθηκε η συγκομιδή των Ιερών του λειψάνων.
Η ενορία Αγίου Μύρωνος εορτάζοντας την επέτειο τέλεσε χθες το απόγευμα εσπερινό στον Ιερό ναό Αγίου Μύρωνος και σήμερα τελέστηκε Θεία Λειτουργία με την παρουσία του Σεβαστού Αρχιεπισκόπου Κρήτης Ειρηναίου.