Eκδήλωση μνήμης και τιμής πραγματοποιήθηκε σήμερα στη Γρηγοριά του Δήμου Φαιστού, στην ενορία του Αγ.Γεωργίου για τους πεσόντες-αγωνιστές της μάχης της 9 Ιουλίου 1942, στη θέση "Παπά Πέραμα" από την Εθνική Αντάρτικη ΟμάδαΓ. Πετρακογιώργη <<Ψηλορείτης>>
Τα θύματα:
ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΚΟΥΚΛΙΝΟΥ (ΤΣΟΥΝΗ) (ΓΡΗΓΟΡΙΑ)
ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΜΑΥΡΑΚΗ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΙΟΥ (ΜΑΓΑΡΙΚΑΡΙ)
ΜΙΧΑΗΛ ΣΤΑΘΟΡΑΚΗ ΤΟΥ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (ΚΑΜΑΡΕΣ)
ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΣΤΑΦΥΛΑΡΑΚΗ (ΒΑΤΟΛΑΚΟΣ ΧΑΝΙΩΝ)
Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν ο κ.Γιώργος Ματαλλιωτάκης περιφερειακός σύμβουλος, ο Δήμαρχος Φιαστού κ.Γιώργος Αρμουτάκης, οι Αντιδήμαρχοι Φαιστού κύριοι Μαυράκης, Χαλκιαδάκης και Κουτεντάκης, οι δημοτικοί σύμβουλοι Φαιστού κ.Μανούσος Πουλινάκης και Τιτάκη Ελένη, ο Αντιδήμαρχος Μινώα Πεδιάδος κ.Γιώργος Καλογεράκης και οι πρόεδροι των τοπικών συμβουλίων Καμαρών, Ζαρού, Γρηγοριάς και Μαγαρικαρίου.
Χαιρετισμό στην εκδήλωση απηύθυναν ο Αντιδήμαρχος Φαιστού κ.Γιώργος Μαυράκης του οποίου πρωτοβουλία ήταν και η διοργάνωση της εκδήλωσης και είναι συγγενής του Γεωργίου Μαυράκη του Αντωνίου (Θύματος της Μάχης).
Επίσης, ο λογοτέχνης Κωνσταντίνος Καργάκης ο οποίος είναι και ο συγγραφέας του βιβλίου ''Η Μάχη του "Παπά Πέραμα" που διανεμήθηκε δωρεάν στους παρευρισκόμενους της εκδήλωσης και ο κ. Γεώργιος Καρτσωνάκης.
Την εκδήλωση ακολούθησε κέρασμα από τους συγγενείς των θυμάτων και στη Γρηγοριά και στο Μαγαρικάρι.