Ο Δήμαρχος και το Δ.Σ του Δήμου Φαιστού, ο Πρόεδρος και τα μέλη του Τοπικού Συμβουλίου της Τοπικής Κοινότητας Σκουρβούλων,διοργανώνουν την Κυριακή 28 Αυγούστου 2016, κδήλωση μνήμης και τιμής των εκτελεσθέντων από τα Γερμανικά Στρατεύματα Κατοχής στις 14/08/1944 ( ανάμεσα σ’ αυτούς και 21 γυναίκες).
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ
• 07:00 π.μ. Ιερά Ακολουθία στον Ιερό Ναό της Υπαπαντής του Κυρίου στα Σκούρβουλα, ιερουργούντος του Αρχιμανδρίτη Αντωνίου Φραγκάκη Ιεροκήρυκα της Ιεράς Μητρόπολης Γορτύνης και Αρκαδίας
• 09:30 π.μ. Τέλεση Επιμνημόσυνης Δέησης
• Ομιλία από τον Πρόεδρο της Τ.Κ. Σκουρβούλων κ. Πουλινάκη Αντώνιο
• Κατάθεση στεφάνων
• Τήρηση ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των τοπικών ηρώων που εκτελέστηκαν από τα στρατεύματα κατοχής
• Εθνικός ύμνος
• Λήξη τελετής