Εκδήλωση μνήμης για τη Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου διοργανώνει η Περιφερειακή ενότητα Χανίων, ο δήμος και οι συλλογοι Ποντίων Χανίων "Παναγία η Σουμελά" και "η Ρωμανια" το Σάββατο 14 Μαΐου 2015 και ώρα 18:30 μμ,στο Ηρώο Πεσόντων της πόλης (Πάρκο Ειρήνης και Φιλίας).
· Επιμνημόσυνη Δέηση υπέρ των θυμάτων της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου
· Ομιλία για το Χρονικό της Γενοκτονίας
· Κατάθεση Στεφάνων
· Ενός λεπτού σιγή
· Ανάκρουση Εθνικού Ύμνου
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΟΝΤΙΩΝ ΧΑΝΙΩΝ «H ΡΩΜΑΝΙΑ»