Του Αντώνη Παντινάκη
Από τη Δευτέρα που ξεκίνησε η εφαρμογή του μέτρου απαγόρευσης της κυκλοφορίας η Δημοτική αστυνομία έχει διενεργήσει περίπου 800 ελέγχους, σε πεζούς και οχήματα.
Έχει βεβαιωθεί μια παράβαση.
"Την πρώτη μέρα συναντήσαμε απειθαρχια σε ένα σημαντικό μέρος των πολιτών" είπε ο Πολιτικός Προϊστάμενος της Δημοτικής Αστυνομίας κ. Μαρίνος Παττακος.
Από τη δεύτερη μέρα μέχρι και σήμερα, συνέχισε ο ίδιος, παρουσιάζεται "μεγάλη διαφορά" στη συμπεριφορά του κόσμου. "Οι πολίτες στο μεγαλύτερο ποσοστό έχουν πειθαρχησει".
Οι έλεγχοι θα συνεχιστούν με τους ίδιους ρυθμούς.
Σημειώνεται ότι η Δημοτική αστυνομία εποπτεύει και τις Λαϊκές Αγορές, όσον αφορά την εύρυθμη και ομαλή λειτουργία τους, η οποία θα είναι σύμφωνη με τους κανόνες δημόσιας υγιεινής και ασφάλειας.
"Και στις λαϊκές αγορές τις πρώτες μέρες υπήρχαν κάποια προβλήματα" παραδέχεται ο κ. Παττακος. "Σήμερα", όπως προσθέτει, "στη λαϊκή αγορά που διεξάγεται στο οικόπεδο Λυδακη στις Πατελες, η κατάσταση έχει σχεδόν ομαλοποιηθει".
Ο ένας πάγκος από τον άλλο θα πρέπει να απέχει πέντε μέτρα. "Ο χώρος στη συγκεκριμένη λαϊκή είναι άνετος, καθόσον πρόκειται για οικόπεδο" σημειώνει ο Πολιτικός Προϊστάμενος της Δημοτικής Αστυνομίας.
"Προβλήματα με τις αποστάσεις σε κάποιο μικρό βαθμό παρατηρούνται στις γειτονιές " όπου φιλοξενούνται οι παραγωγοί, αφού" η έκταση των δρόμων δεν είναι δέκα μέτρα ένθεν κι ένθεν, με αποτέλεσμα οι πάγκοι να μπαίνουν σε αραιή απόσταση και διαγωνίως" κατέληξε ο κ. Παττακος.