Ο Δήμος Πλατανιά, ως Εταίρος του Προγράμματος Επισιτιστικής και Βασικής Υλικής Συνδρομής (ΤΕΒΑ/FEAD), παράλαβε και διένειμε - το μήνα Μάρτιο 2018 - στους ωφελούμενους μας, είδη παντοπωλείου (ζυμαρικά ,φακές, ρύζι, κ.τ.λ) , κηπευτικά (πατάτες και λάχανα), κρέας (αρνί και χοιρινό), καθώς και αυγά .
Οι διανομές έγιναν από το Δημαρχείο Πλατανιά, στο Γεράνι.
Οι ποσότητες λαχανικών, κρεάτων και αυγών, οι οποίες έμειναν αδιάθετες , διατέθηκαν στην Ιερά Μητρόπολη Κισσάμου & Σελίνου για τις ανάγκες των ωφελουμένων, στα ιδρύματα και δομές της .
Με την ευκαιρία θα θέλαμε να εκφράσουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ για την συνεργασία, στην εταιρία MEATING - ΜΑΘΙΟΥΛΑΚΗΣ ABEE για την δωρεά παραχώρηση των εγκαταστάσεων του , στον Δήμο μας , για να χρησιμοποιηθούν ως χώροι ασφαλούς και υγιεινής φύλαξης των κρεάτων, καθώς και την διάθεση αυτοκίνητου ψυγείου της ανωτέρω εταιρίας , κατά την διανομή .
Επίσης ο Δήμος Πλατανιά συγχαίρει τον Χανιώτη Λεωνίδα Μαθιουλάκη- αρχηγό της ελληνικής ομάδας και ιδιοκτήτη της επιχείρησης Meating ΑΒΕΕ, στον Πλατανιά Χανίων - που επάξια συμμετείχε στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό Κρεοπωλών (World Butchers’ Challenge – WBC) και κέρδισε το βραβείο για το καλύτερο burger (μπιφτέκι) στον κόσμο.