Μετά από αλλεπάλληλες καθυστερήσεις πολλών εβδομάδων νοσηλείας στο Βενιζέλειο Νοσοκομείο Ηρακλείου μεταφέρθηκε τελικά σε νοσοκομείο της Λυόν ο Γάλλος ασθενής που είχε κολλήσει πολυανθεκτικά μικρόβια σε νοσοκομείο της Σαουδικής Αραβίας όπου είχε εισαχθεί μετά από ηλίαση.
Η αεροδιακομιδή του ολοκληρώθηκε το πρωί της Τετάρτης και πλέον θα συνεχίσει τη νοσηλεία του εκτός ΜΕΘ.
Ο Γάλλος παρέμεινε για μεγάλο διάστημα σε απομονωμένο θάλαμο της Εντατικής του Βενιζελείου και στην συνέχεια σε απομονωμένο θάλαμο της Παθολογικής Κλινικής. Χρειάστηκε να ζητηθεί η συνδρομή ακόμη και της γαλλικής πρεσβείας για να φύγει από το Ηράκλειο, αφού για καιρό το γαλλικό νοσοκομείο “τρέναρε” τη διαδικασία με την δικαιολογία ότι δεν είχε διαθέσιμο κρεβάτι.