Αναχώρησαν, τελικά, το απόγευμα της Τρίτης, με πλοίο του Λιμενικού, οι 63 μετανάστες που εντοπίστηκαν τα ξημερώματα της Παρασκευής Ανατολικά του Παλαικάστρου Σητείας.
Προορισμός; Κάποιο hot spot νησιού στην Κω, χωρίς όμως να δίδονται περισσότερες λεπτομέρειες για την αναχώρησή τους και τον τόπο όπου οι ταλαίπωροι μετανάστες θα βρουν προσωρινό καταφύγιο...
Οι παράνομοι μετανάστες φιλοξενούνταν από την περασμένη Παρασκευή στον επιβατικό σταθμό του λιμανιού της Σητείας
Κατά το διάστημα της παραμονής τους, η ομάδα της ΕΔΕΑΚ είχε αναλάβει την μεταφορά και διανομή του συσσιτίου σε καθημερινή βάση, αλλά και ειδών πρώτης ανάγκης που είχε προσφέρει αρκετός κόσμος.