Το Γυμνάσιο Βενεράτου στο πλαίσιο των σχολικών δραστηριοτήτων για την 3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού αθλητισμού και την Ευρωπαϊκή εβδομάδα αθλητισμού πραγματοποίησε Δράση(Δυναμικό βάδην) στο μονοπάτι Ε4 (Παλιανή- Άγιος Φανούριος) με συμμετοχή του Ερυθρού Σταυρού , του πολιτιστικού συλλόγου Βενεράτου και του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του Γυμνασίου.
Στην Αφετηρία παραβρέθηκε ο διευθυντής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης κύριος Γιγουρτάκης Νίκος.