Η δήλωση του βουλευτη Ρεθύμνου Ανδρέα Ξανθού για την μνήμη του Θεόφιλου Ρόζεμπεργκ:
"Πέρασε ήδη ένας χρόνος από την απώλεια του αγαπημένου μας Θεόφιλου Ρόζεμπεργκ. Στη συλλογική μνήμη όμως ο Θεόφιλος είναι παρών, με ανεξίτηλο το «αποτύπωμα» του ακαδημαϊκού δασκάλου, του μάχιμου λειτουργού του Δημόσιου Συστήματος Υγείας, του ανθρωπιστή γιατρού που πρωτοστάτησε σε αποστολές αλληλεγγύης σε όλο τον κόσμο, αλλά και του ενεργού πολίτη που πορεύτηκε στη ζωή του με τις αξίες και το ήθος της Αριστεράς και συνέβαλλε καθοριστικά στην εξυγίανση του φαύλου καθεστώτος στο ΚΕΕΛΠΝΟ και στη θεσμική αναδιοργάνωση του ΕΟΔΥ".