Συνάντηση με τον Γενικό Γραμματέα Δημόσιας Τάξης Δημήτρη Αναγνωστάκη, που επισκέφθηκε στην Κρήτη, είχε αντιπροσωπεία της Ένωσης Αστυνομικών Υπαλλήλων Νομού Λασιθίου και συγκεκριμένα ο πρόεδρος της Ένωσης, Γιώργος Καρτσάκης και ο Γενικός Γραμματέας, Πέτρος Χρυσουλάκης.
Μεταξύ άλλων, συζητήθηκε η εφαρμογή των Κινητών Αστυνομικών Μονάδων και ζητήθηκε να εξαιρεθεί το Λασίθι, καθώς "λόγω της τεράστιας έλλειψης αστυνομικού προσωπικού που μαστίζει της υπηρεσίες της Διεύθυνσης Αστυνομίας Λασιθίου δεν είναι δυνατή η στελέχωσή του θεσμού και το όχημα το οποίο προορίζεται για το σκοπό αυτό δεν πληροί τις απαραίτητες προδιαγραφές".
Επίσης ζητήθηκε η περαιτέρω ενίσχυση της Διεύθυνσης Αστυνομίας Λασιθίου στις έκτακτες μεταθέσεις, με αστυνομικό προσωπικό, καθώς και η αναδιάρθρωση των Αστυνομικών Υπηρεσιών.
Στην ίδια ανακοίνωση τονίζεται ότι τόσο ο Γενικός Γραμματέας Δημοσίας Τάξης όσο και ο Γενικός Περιφερειακός Αστυνομικός Διευθυντής κατανόησαν την κατάσταση που επικρατεί, κάνοντας δεκτό το αίτημα της Ένωσης και δήλωσαν ότι θα ανασταλεί η λειτουργία του θεσμού των Κινητών Αστυνομικών Μονάδων στον νομό Λασιθίου.