Η τραγωδία με το χαμό της 42χρονης Ελένης Αναθρεπτάκη αποτέλεσε την αφορμή για συγγενείς και φίλους της εκλιπούσας, να βοηθήσουν συνανθρώπους μας που βρίσκονται σε ανάγκη, τιμώντας τη μνήμη της Ελένης. Μετά την κηδεία της άτυχης γυναίκας, οι οικείοι της συγκέντρωσαν χρήματα, τα οποία πρόσφεραν στην Κίτρινη Αποστολή, σε δωροεπιταγές, ενισχύοντας το έργο που επιτελεί.
Τη σχετική ανάρτηση έκανε ο Δημήτρης Αποστολάκης, στη σελίδα της Κίτρινης Αποστολής, υπενθυμίζοντας το μεγαλείο ψυχής εκείνων που μέσα στο βαρύ πένθος τους, σκέφτηκαν τους συμπολίτες μας που χρειάζονται στήριξη.