Παλιές αμαρτίες οδήγησαν στο αυτόφωρο τον, εδώ και μόλις έξι μήνες, πρόεδρο του Αγροτικού Συνεταιρισμού Κριτσάς, Νίκος Αφορδακός.
Ο πρόεδρος, που στο σύντομο διάστημα της θητείας του έχει βάλει κάτω όλα τα ανοιχτά ζητήματα, προσπαθώντας να λύσει και προβλήματα του παρελθόντος, σήμερα κρατήθηκε για λίγες ώρες και αφέθηκε ελεύθερος. Αιτία η μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων για τις δεξαμενές του κατσίγαρου που έχει λήξει - ένα πρόβλημα ωστόσο που είναι κοινό για όλα τα ελαιουργεία της Κρήτης.
Ο συνεταιρισμός, πάντως, βρίσκεται ήδη σε διαδικασία να αγοράσει νέο οικόπεδο προκειμένου εκεί να λειτουργήσει ένα πρότυπο ελαιουργείο.
Ωστόσο, η εξέλιξη για το συγκεκριμένο πρόεδρο, κατά πολλούς - και το ΣΥΡΙΖΑ Λασιθίου (δείτε εδώ) - υποκρύπτει "πολιτικό δάκτυλο" και μάλιστα συμπίπτει με την προ ημερών επίσκεψη του Αλέξη Τσίπρα στο Συνεταιρισμό - πρότυπο της Κρήτης.