Ο Νίκος Αστρινάκης από το Γενικό Λύκειο Τυμπακίου συγκέντρωσε έναν από τους μεγαλύτερους αριθμούς μορίων σε επίπεδο νομού Ηρακλείου με 19.467 μόρια, επιβεβαιώνοντας την άριστη δουλειά που γίνεται στο Λύκειο Τυμπακίου. Ο Νίκος πέρασε στην πρώτη του επιλογή, στην σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών στην Αθήνα.
Ο Νίκος αναφέρει: «Είμαι πολύ χαρούμενος και ενθουσιασμένος που πέρασα σε αυτήν την σχολή και που θα ξεκινάει για εμένα η φοιτητική ζωή. Η ψυχολογική δύναμη και η στήριξη που πήρα από τους γονείς μου και τους καθηγητές μου ήταν πολύ μεγάλη και τους ευχαριστώ πολύ για αυτό».