Στο εδώλιο κάθισε σήμερα ο πρώην δήμαρχος Γαζίου κ. Γιώργος Μαρκογιαννάκης για την υπόθεση της Κορακιάς του δήμου Μαλεβιζίου , στο Πενταμελές Εφετείο Κακουργημάτων Ανατολικής Κρήτης. Το δικαστήριο με ομόφωνη απόφαση του έκρινε αθώο τον πρώην Δήμαρχο για την υπόθεση.
Η υπόθεση αφορούσε στην χωροθέτηση για την κατασκευή εργοστασίου της ΔΕΗ στην περιοχή της Κορακιάς.
Τότε, ιδιώτες εμφανίστηκαν ως ιδιοκτήτες έκτασης και ο κ. Μαρκογιαννάκης κατηγορήθηκε πως πήρε το μέρος των ιδιωτών και δεν υποστήριξε πως η τεράστια έκταση ήταν δημοτική ιδιοκτησία.
Πρωτοβάθμια το Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων Κρήτης είχε απαλλάξει πρώην μέλη της Δημαρχιακής Επιτροπής και την τότε νομική σύμβουλο του πρώην δημάρχου ωστόσο ο κ. Μαρκογιαννάκης είχε καταδικαστεί σε κάθειρξη 7 ετών με αναστολή και στους ιδιώτες επιβλήθηκε ποινή κάθειρξης 6 ετών και 8 μηνών με αναστολή.