Για τις 10 Ιανουαρίου αναβλήθηκε η εκδίκαση σε δεύτερο βαθμό από το Πενταμελές Εφετείο Κακουργημάτων Ανατολικής Κρήτης η υπόθεση κλοπής μεγάλων ποσοτήτων πετρελαίου ,πριν από μία δεκαετία ,στο ΠΑΓΝΗ.
Η υπόθεση αναβλήθηκε λόγω της στάσης εργασίας των δικαστικών υπαλλήλων
Σε πρώτο βαθμό, το Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων Ανατολικής Κρήτης είχε κρίνει ένοχους 16 από τους 17 κατηγορούμενους επιβάλλοντας τους 10 έτη ποινή κάθειρξης με αναστέλλουσα δύναμη .
Τότε, η εισαγγελική πρόταση ήταν απαλλακτική για όλους συνολικά τους κατηγορούμενους.