Με στρατιωτικό ελικόπτερο μεταφέρθηκε εσπευσμένα, χθες το βράδυ , από τη Ρόδο στο Ηράκλειο μία 33χρονη τουρίστρια καθώς στον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης της είχε πρόωρες συσπάσεις και "έσπασαν τα νερά".
Η νεαρή γυναίκα διεκομίσθη με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ από το αεροδρόμιο Ηρακλείου στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ηρακλείου, προκειμένου να λάβει την κατάλληλη ιατρική φροντίδα.
Σημειώνεται πως η μεταφορά της εγκύου κρίθηκε αναγκαία λόγω έλλειψης μονάδος πρόωρων νεογνών στο Νοσοκομείο της Ρόδου.