Και μια μικρή αναδρομή στα χρόνια τα παλιά μας θυμίζει τα βιβλία του δημοτικού σχολείου με εικόνες που για τους περισσότερους μένουν ανεξίτηλες.
Παλιά αναγνωστικά με πρωτοσέλιδα να φιγουράρουν εικόνες από παρελάσεις.
Συγκεντρώνοντας λοιπόν μνήμες και …ιστορίες ας θυμηθούμε όλοι μαζί …το τότε! Όπως το Αναγνωστικό 1953 , το Αναγνωστικό Β΄Δημοτικού 1954 , της Ε΄Τάξης ,1956 , το Αλφαβητάρι Α΄Τάξης 1973, Αναγνωστικό Ε΄τάξη 1975 και άλλα πολλά...