Είναι γνωστή η κόντρα μεταξύ Δήμου Οροπεδίου Λασιθίου και Οργανισμού Ανάπτυξης Κρήτης. Βρίσκονται στα μαχαίρια με αφορμή την κατασκευή του έργου δικτύων σύνδεσης με το Φράγμα Αποσελέμη. Αλλά τα...ψεματάκια τι χρειάζονται; Μόλις προχθές ο ΟΑΚ έλεγε ότι...δεν ζήτησε...προστασία της Αστυνομίας και...διέψευδε όσους το έλεγαν! Αλλά όχι μόνο τη ζήτησε, αλλά το έκανε κι εγγράφως!
Οργίλη ήταν η απάντηση του δημάρχου Οροπεδιου. Απαντώντας στις αιτιάσεις του Οργανισμού πως ουδέποτε ζήτησε τη συνδρομή και την ενίσχυση αστυνομικής δύναμης στην περιοχή, ο Γιάννης Στεφανάκης παρουσίασε και το εν λόγω έγγραφο που έχει στα χέρια του ήδη από την πρώτη Σεπτεμβρίου. Σε δηλώσεις μάλιστα που παραχώρησε στο περιθώριο της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων, ο Δήμαρχος τονίζει πως ο Οργανισμός Ανάπτυξης Κρήτης ψεύδεται κι επιχειρεί να κοροϊδέψει μια ολόκληρη τοπική κοινωνία δημιουργώντας μία άνευ λόγου πόλωση κι εντάσεις. Ο Δήμαρχος επισημαίνει επίσης πως ο Οργανισμός δεν έχει την έγκριση της τοπικής κοινωνίας ούτε την απαιτούμενη γνωμοδότηση του Δημοτικού Συμβουλίου, ενώ επιχειρεί με μη σύνομους τρόπους να προχωρήσει ένα έργο, οδηγώντας την κατάσταση στα άκρα.