Σύμφωνα με τα ισχύοντα οι μαθητές των δημοτικών σχολείων, των Γυμνασίων και των Λυκείων υποβάλλονται υποχρεωτικά σε δύο self test την εβδομάδα, συγκεκριμένα ένα τη Δευτέρα κι ένα την Πέμπτη, τα οποία δηλώνουν την αμέσως επόμενη μέρα, δηλαδή την Τρίτη και την Παρασκευή, στην σχολική κάρτα που τους χορηγήθηκε στο ξεκίνημα της σχολικής χρονιάς.
Οι μαθητές οδηγήθηκαν και την προηγούμενη εβδομάδα στα σχολεία τους με την σχολική κάρτα, στην οποία αναγραφόταν το αποτέλεσμα του self test.
Για την έκδοση της σχολικής κάρτας πρέπει να επισκεφτείτε τον δικτυακό τόπο για τη δήλωση αυτοδιαγνωστικών τεστ COVID-19 - Self tests, πατώντας ΕΔΩ
Στη συνέχεια κάνετε εισαγωγή με τους κωδικούς taxisnet - Επιλέγετε: Σχολική κάρτα για COVID-19 - Συμπληρώνετε τα πεδία και εκτυπώνετε
Η σωστή χρήση κατάλληλης προστατευτικής μάσκας (υφασμάτινης ή απλής χειρουργικής) είναι υποχρεωτική για τους/τις μαθητές/τριες σε όλες τις τάξεις, τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό, καθώς και για τους επισκέπτες των σχολικών μονάδων. Χρήση μάσκας δεν πρέπει να γίνεται κατά το μάθημα της γυμναστικής ή όταν τα παιδιά έχουν έντονη σωματική άσκηση, οπότε πρέπει να τηρούνται οι απαραίτητες αποστάσεις καθώς και κατά τη διάρκεια της σίτισης.