Με τη σειρά του ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ/ΚΙΝΑΛ εξέφρασε τα θερμά του συλλυπητήρια στις οικογένειας των νεαρών που «χάθηκαν» στη μάχη με τις πυρκαγιές.
Αναλυτικά η δήλωση του Ανδρουλάκη
«Είμαι συγκλονισμένος από την απώλεια των δυο ηρωικών μας πιλότων, που με αυτοθυσία επιχειρούσαν πάνω από το μέτωπο της φωτιάς στην Κάρυστο. Τους αποχαιρετούμε με ευγνωμοσύνη και σεβασμό για το υψηλό αίσθημα καθήκοντος και την προσφορά τους στην πατρίδα. Θερμά συλλυπητήρια στις οικογένειες και τους συναδέλφους τους».