«Το μυστικό είναι να κρατάνε τα παιδιά τις ίδιες παρέες, για να μην νοσούν τα ίδια και να μην μεταφέρουν τον κορονοϊό στα σπίτια τους και το άνοιγμα των σχολείων – με όλα τα μέτρα προστασίας που τηρούνται- βοηθάει προς αυτή την κατεύθυνση», επεσήμανε στην ΕΡΤ, η Μίνα Γκάγκα Διευθύντρια της 7ης Πνευμονολογικής Κλινικής του νοσοκομείου «Σωτηρία».
Ταυτόχρονα είναι κατηγορηματική ότι » με τη χρήση μάσκας τα παιδιά νοσούν και μεταδίδουν λιγότερο τον κορονοϊό»