Στο "μικροσκόπιο" της τεχνικής υπηρεσίας έχει μπει το τμήμα το δρόμου μπροστά από το Πολιτιστικό Συνεδριακό Κέντρο Ηρακλείου, καθώς ήδη - αν και πολύ "φρέσκο" έργο - έχουν αποκολληθεί κυβόλιθοι. "Μας προβληματίζει, γιατί το έργο είναι καινούριο και μάλιστα έγινε με κοινοτικούς πόρους άρα είναι δύσκολο να παρέμβουμε" - σχολιάζει ο αντιδήμαρχος τεχνικών έργων, Γιάννης Αναστασάκης.
Ο ίδιος όμως τονίζει ότι στη Δικαιοσύνης, όπου κατ'αντιστοιχία έχει διαπιστωθεί αστοχία και ποιοτική διαφορά στο κίτρινο τμήμα της πλακόστρωσης, ο πωρόλιθος θα ξηλωθεί και θα στρωθεί από την αρχή.