Κι ενώ ήταν δεδομένη η απομάκρυνση Φίλη από το υπουργείο Παιδείας, ο πρώην πλέον Υπουργός, σύμφωνα με το zarpa.gr, συνοδευόμενος από την βουλευτή Χανίων του ΣΥΡΙΖΑ, Βάλια Βαγιωνάκη, τον περιφερειακό διευθυντή εκπαίδευσης, Γιώργο Τερζάκη, τους Διευθυντές Α’θμιας και Β’θμιας Εκπαίδευσης Χανίων Μανώλη Μηλιαράκη και Στέλιο Ζερβάκη, απόλαυσε φρέσκο ψάρι και τοπικές γεύσεις, στο Λιμάνι των Χανίων...
Η παρέα καλή, οι μεζέδες μοναδικοί και αν και η Κρήτη δε φάνηκε να του φέρνει ... γούρι, ο Νίκος Φίλης το απόλαυσε!