Δεν κατέστη εφικτή η επίσπευση των εργασιών, όμως η νέα σχολική χρονιά θα ξεκινήσει για τους μαθητές του Καπετανάκειου στο νέο, σύγχρονο κτίριο! Μετά από αναμονή (και υπομονή) αλλά και διεκδικήσεις ετών, το "πλήρωμα" του χρόνου φαίνεται πως ήρθε και το πρώτο κουδούνι της νέας σχολικής χρονιάς θα σημάνει και μια νέα σελίδα για το ιστορικό σχολείο.
Βέβαια, όπως σημειώνεται, κάποιες εκκρεμότητες στον αύλειο χώρο θα δουλεύονται, ωστόσο η αντίστροφη μέτρηση για την παράδοση του έργου φαίνεται πως έχει ξεκινήσει!