Ο «πρώτος Παρτιζάνος της Ευρώπης», όπως χαρακτηρίστηκε από τον Σαρλ Ντε Γκωλ, ο αγωνιστής της Εθνικής Αντίστασης και της Δημοκρατίας και ιστορικό στέλεχος της Αριστεράς Μανώλης Γλέζος βρέθηκε στο Αγρίνιο με αφορμή την επέτειο της απελευθέρωσης του Αγρινίου από τα κατοχικά στρατεύματα στις 14 Σεπτεμβρίου 1944.
Ο Μανώλης Γλέζος, εμφανώς συγκινημένος, απέτισε φόρο τιμής στο μνημείο των 120 εκτελεσμένων από τους Γερμανούς αγωνιστές της Μεγάλης Παρασκευής του 1944.