Αυξάνονται καθημερινά τα κρούσματα κορωνοϊού σε σχολεία του Ηρακλείου, που έχουν σαν αποτέλεσμα να κλείνουν τμήματα σχολικών μονάδων.
Όπως έγινε γνωστό, κρούσμα σε μαθητή εντοπίστηκε στη Β τάξη του 37ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου, με αποτέλεσμα το τμήμα να μην λειτουργεί από το πρωί της Δευτέρας 8 Φεβρουαρίου έως και τις 21 Φεβρουαρίου.
Όπως έχει γράψει ήδη το Cretalive έντονη ανησυχία επικρατεί σε περιοχές του Δήμου Αρχανών- Αστερουσίων καθώς τα τελευταία 24ωρα είχαμε κρούσματα κορωνοϊού σε δύο αδέλφια, που φοιτούν στο Δημοτικό Αγίων Παρασκιών και το Γυμνάσιο Μελεσών, καθώς και σε μία εκπαιδευτικό.