Παρούσα και η Κρήτη στην επίσκεψη του Αλέξη Τσίπρα στην Κίνα, αλλά την παράσταση έκλεψε ο Ηλίας Ψινάκης !
Επικεφαλής του Δικτύου Αρχαίων Πόλεων ο Δήμαρχος Μαραθώνα που συμμετέχει στο Διακρατικό Φόρουμ Συνεργασίας Ελλάδας Κίνας, εντυπωσιάζει τους Κινέζους αξιωματούχους όπου κι αν πάει ότι κι αν κάνει.
Στην ελληνική αντιπροσωπεία συμμετέχουν αιρετοί της Αυτοδιοίκησης και από την Κρήτη οι Αντιπεριφερειάρχες Γιώργος Αλεξάκης (ευρωπαϊκών και διεθνών θεμάτων) και Θεανώ Βρέντζου (Κοινωνικής Πολιτικής) που είχαν ήδη σημαντικές επαφές