Ένα παραδοσιακό κρητικό μαχαίρι πρόσφερε ο Ευθύμης Δουβής στον Υπουργό Ναυτιλίας Γιάννη Πλακιωτάκη. "Όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω! ", ειπε χαριτολογωντας ο Λασιθιωτης Υπουργος, με το που πήρε στα χέρια του το αναμνηστικό δώρο του Λιμεναρχη Ηρακλείου. Επάνω στο μαχαίρι αναγραφοταν η εξής μαντινάδα, την οποία και διάβασε στον κ. Πλακιωτακη ο κ. Δουβής:"Ο δρόμος που έχει ανηφορια ποτέ μην σε τρομάζει γιατί είναι ο μοναδικος που στην κορφή σε βγάζει".