Οι καλοκαιρινές βουτιές για πολλούς έχουν ήδη ξεκινήσει και σίγουρα είναι κάτι που δίνει μεγάλη ευχαρίστηση κυρίως στα παιδιά… Η ευχαρίστηση όμως έχει όρια και κανόνες ώστε να μην μετατραπεί σε τραυματική εμπειρία για την οικογένεια. Οι μαθητές στο 1ο Δ Σχολείο Αγίας Μαρίνας είχαν τη δυνατότητα να κατανοήσουν με παρουσίαση βίντεο, διάλογο και παιχνίδια πολυμέσων ότι υπάρχει ευχαρίστηση όταν τηρούνται κανόνες ασφάλειας για όλους .
Τα γραφικά προσέλκυσαν το ενδιαφέρον των μαθητών και η συμμετοχή τους στο διάλογο που συνόδευε την παρουσίαση ήταν πολύ ζωντανή. Η διεύθυνση και οι διδάσκοντες του σχολείου ευχαρίστησαν θερμά το κλιμάκιο του Κεντρικού Λιμεναρχείου κ. κ (Μπαλτζάκη Αμαλία Λιμενοφύλακα, Χαραλαμπάκη Δημήτρη Αρχικελευστή, Καλιτσουνάκη Πέτρο Ανθυποπλοίαρχο)για την σημαντική προσπάθεια τους και την ενθουσιώδη παρουσίασή τους.
Σημειώνεται ότι η πράξη εντάσσεται σε κοινό πρόγραμμα των Υπουργείων Παιδείας και Ναυτιλίας.